Меню
Профил
Език

Акордеонни категории

Вижте всички статии

Съвети за сън: Как да помогнете на детето си да получи пълноценен сън

Съвети за сън: Как да помогнете на детето си да получи пълноценен сън
Придържайте се към един план
За бебето е по-добре да има редовен режим на сън. Поддържайте редовна програма за сън, която позволява на детето Ви да се събужда и да заспива по едно и също време всеки ден. Опитайте се да се уверите, че детето ви заспива и се събужда по едно и също време в продължение на поне 6 дни в седмицата. Времето за почивка и времето за събуждане не трябва да се променя с повече от един час от един ден до следващия, включително и през почивните дни.
Опитайте се да избягвате детето ви да спи до късно през уикендите. Това може да попречи на детето ви да спазва редовно плана през седмицата. Ако детето ви си починало добре, можете да променяте плана от време на време заради специални случаи и понякога той може да се възстанови много по-бързо късно вечер.

Помогнете на детето си да придобие здравословни навици.  
Помогнете на детето си да придобие и да поддържа добри навици на всекидневния начин на живот. Те ще помогнат, за да може детето ви да се чувства добре и да е готово за сън.  
  • Насърчавайте детето си да прави упражнения редовно.  
  • Избягвайте или ограничете употребата на кофеин (от енергийни напитки, кафе, чай или шоколад) от следобеда нататък.
  • Редовно предлагайте балансирани ястия.
Избягвайте подрямване за деца на 6 години или по-големи
Здравото дете над 6 годишна възраст не се нуждае от дрямка през деня. Дрямките през деня за по-големи деца могат да окажат ефект на съня през нощта. Това води до по-късно лягане и може да доведе до влошаване на нощния сън.
Ако детето ви е под 6 години, позволете му да дремне, ако се нуждае. Ако детето ви е на 6 години или по-голямо, опитайте се да намалите дрямките през деня. Дрямката през деня или рано нощем ще направят заспиването навреме по-трудно.

Създайте рутина за релаксиране
Създайте рутина за почивка преди лягане, която детето ви да може да следва всяка вечер. За да започнете, изяснете кога е времето за лягане всяка вечер. Например, кажете на детето си, че 20:00 е „време за пижама“ и 20:30 лампите се гасят и се придържайте към тези времена. Ако детето ви изпитва трудности при заспиване, можете да позволите допълнително време, като направите времето за лягане малко по-раничко.  
Насърчете детето си да се изкъпе преди лягане, за да се почувства сънено и изморено. Заспиването със спокойно съзнание може да намали риска и честотата на често срещаните проблеми със съня, като кошмари, ходене на сън и нощни угризения.
Включете от 20 до 30 минути тишина в рутината на времето за лягане. Полезни са и дейностите като четенето, разглеждането на списания, слушане на музика или писане на вестници. Гасенето на светлините половин час преди заспиването на детето ще помогнат детето да се почувства сънливо. 
Избягвайте и не стимулирайте дейности като игра на видеоигри, използване на компютъра, използване на телефон. Изключете всякаква електроника поне 1 час преди времето за лягане.

Създайте комфортна за сън среда
Уверете се, че пижамата на детето е комфортна и подходяща за сезона и, че спалнята е хладна и тиха. Също е важно да спи на матрак и на възглавница, добре поддържаща гръбнака му.
Оставете леглото само за спане. С други думи, разубедете детето от писане на домашни или използване на компютър в леглото. Тези дейности могат да причинят стрес или активна мисъл на детето, когато се опитва да заспи.
Избягвайте да има телевизор, компютър, таблет или телефон в спалнята. Гледането на телевизия или използването на компютър, таблет или телефон през нощта може да стимулира мозъка, вместо да го успокои. В допълнение, вашето дете може да придобие навик да си включва телевизора през нощта.  Ако гледате телевизия след като детето ви заспи, уверете се, че звука е намален достатъчно, че да не се чуе от детето.
Поставете чаша с вода до леглото, за да не се налага детето да става от леглото през нощта, ако е жадно. Уверете се, че водата е лесна за достигане от детето.  
Помислете за ангажирането на различните сетива на детето си, за да му помогнете да заспи. Например, деца, които имат проблеми със заспиването, може би ще се успокоят от аромата на лавандула. Можете на използвате перилен препарат с мирис на лавандула или да поставите няколко капки от лавандулово масло на възглавницата на детето.

Съвети за по-щастлива сутрин
Предложете на детето няколко избора на закуска и я пригответе с него предишната вечер, ако е възможно. Например, можете да нарежете свеж плод и да направите овесена каша, така че да може детето да хапне на следващата сутрин.  
Помогнете на детето да избере дрехи предната вечер. Ако детето ви е достатъчно голямо, за да се преоблича само, поставете дрехите някъде, където то лесно може да ги вземе на сутринта. 
Ако детето ви е на училище, помогнете му да си оправи раницата преди лягане. Уверете се, че всичко е прибрано и готово предната вечер, за да може сутринта да не е стресова за вас и за детето. През нощта имате повече време да огледате, ако сте пропуснали нещо.
Нека детето ви да знае по кое време ще го събудите на сутринта. Спокойно събудете детето, като го прегърнете или погалите нежно.

Кога да посетите доктор при проблеми със съня на детето
1. Малко дете/в предучилищна възраст
Посетете доктор, ако детето:
  • има устойчиво и силно хъркане или проблеми с дишането по време на сън
  • изглежда раздразнено, хиперактивно, невнимателно или спи през деня
  • прекомерно е обезпокоено, когато не е с Вас през деня и през нощта
  • развило е проблеми със съня
  • трудно му е да премине от две дрямки през деня на една
  • ходи на сън
  • сънува често кошмари
2. Дете в училищна възраст
Посетете доктор, ако детето:
  • учителката на вашето дете ви казва, че то изглежда уморено, дори когато смятате, че е спало достатъчно  
  • детето ви развива нови нощни кошмари или ходи на сън, нещо, което не се е появявало преди да навърши 6 или 7 години
  • детето ви се нуждае от редовни дрямки
  • детето ви има шумно хъркане, паузи при дишане или изпитва крайно безпокойство през нощта.  

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари